Megjelenésekor még senki sem gondolta, hogy mekkora jelentősége lesz a kisbenzinkutak támogatásáról szóló kormányrendeletben a mezőgazdasági termelőkre vonatkozó pontoknak. Pár nappal később viszont kiderült: országos üzemanyaghiány fenyeget, s a kedvezmények nélkül veszélybe kerülhet a mezőgazdasági munkák megkezdése is.
A március 7-ével kezdődő hétre már érezhető üzemanyaghiány kezd kibontakozni. Elsősorban a nyugati határhoz közeli településeken tapasztalható, hogy egyszerűen elfogy a készlet, nincs gázolaj a kutakon. Emiatt szinte minden hálózat kénytelen korlátozásokat bevezetni. Van, ahol már csak 5-10 litert engednek egy-egy járműtulajdonosnak tankolni.
A hiányt egyértelműen az ár maximalizálására bevezetett szabályok okozzák. Árplafon nélkül ma a gázolaj jóval 700 forint fölött lenne, a benzin pedig körülbelül 640 forintba kerülne. A kormány a kutak számára kötelezővé tette a csökkentett árakkal történő működést, a nagykereskedők számára azonban nem határozott meg ilyen feltételt. A nagykereskedők egy része így inkább nem hoz be üzemanyagot, de nem akarják azt most már igen jelentős, literenként akár 100 forintos veszteséggel árusítani. A benzinkutak így hiába tartanak nyitva, nem jutnak hozzá az eladható üzemanyaghoz. Hírek szerint az ÖMV és a Shell már nem hoz be üzemanyagot, a MOL pedig egymagában nem bírja a keresletet kielégíteni. A kövező hetekben így mindenképpen számolnunk kell az üzemanyag-hiánnyal.
Rendelet garantálja a mezőgazdasági termelők számára a gázolajat
Március 5-én jelent meg a kisbenzinkutak támogatásáról szóló kormányrendelet. Az intézkedések többségéről már hallottunk, azokat a kormányfő korábban már bejelentette. A kutasok többek közt törlesztési moratóriumot vehetnek igénybe a fennálló hiteleikre, nem kell megfizetniük maximum 4 alkalmazott után a szociális hozzájárulási adót vagy a kisvállalati adót, nem kell bérleti díjat fizetniük az állami és önkormányzati helyiségek bérlete után, támogatást kaphatnak fejlesztéseikhez.
A rendelet egyik pontja szerint a töltőállomásnak mindenképpen ki kell szolgálnia a személygépkocsik és motorok mellett a 3,5 tonnát meg nem haladó össztömegű teherautókat és össztömegre vonatkozó korlátozás nélkül a mezőgazdasági erőgépeket.
Az Agrárkamara későbbi közlése szerint ez a rendelkezés biztosíthatja tagjaik számára a tavaszi munkák elvégzésének a lehetőségét. A kamara összegzése szerint minden harmadik tagjuk attól tart, hogy a bevezetett tankolási korlátozások akadályozni fogják a mezőgazdasági erőgépek működését.
Forrás: 84/2022 kormányrendelet