Olvasónk behajtási engedélyt igényelt az önkormányzattól egy konkrét fuvarra. Ám az engedély nem érkezett meg időben, így le kellett mondania a megbízást. Több mint egy héttel a tervezett fuvar után aztán megjött az engedély és a díjáról szóló számla is.
Felvetődik a kérdés: mit tehetünk, ha nem érkezik meg időben a behajtási engedély? Még a díjat is be kellene fizetni?
A behajtási engedélyezés az önkormányzatokhoz tartozik. Az önkormányzatok saját hatáskörben, önkormányzati rendelettel szabályozzák a behajtási engedélyek kiadását. Így aztán országszerte különböző díjakat kell fizetni, és különböző eljárásokkal találkozunk.
Abban azonban szinte mindegyik rendelet megegyezik, hogy a visszatérítés kérdéséről vagy egyáltalán nem, vagy csak szűkszavúan ír. Amit olvasónk tehet az az, hogy az adott önkormányzatnál kérelmezi a díj elengedését.
Az elbukott fuvar miatti kárt már csak pereskedéssel tudná érvényesíteni. Ha egy közigazgatási szerv, esetünkben az önkormányzat kárt okoz, azért felelős. Az például, hogy az önkormányzat a rendeletben meghatározott ügyintézési határidőben nem állította ki a behajtási engedélyt, egy per során azt is jelenthetné, hogy a bíróság megállapítja az önkormányzat mulasztását és az okozott kár megtérítésére kötelezhetné. Persze nem valószínű, hogy egy elkésett behajtási engedély miatt rászánnánk magunkat egy ilyen jogi csörtére.
Amit tanácsolni tudunk: az igénylés előtt nem árt ellenőrizni, hogy az adott önkormányzat milyen ügyintézési határidővel dolgozik. Ez szintén változó. Lehet 8 nap, de akár 30 nap is. A postázás időtartama ráadásul nem számít bele az ügyintézési időbe.
Ha tehát sürgősen szükségünk lenne a behajtási engedélyre, érdemes kérvényezni az engedély személyes átvételét.
Bikki Laura