Készül a jogszabály, ami végre Magyarországot is bekapcsolja az elektronikus fuvarlevelet használó országok körébe. Az e-CMR évek óta létezik, csak a jogi szabályozás hiánya okozta, hogy a magyar vállalkozások még nem használhatják.
Évekkel ezelőtt jósoltuk már, hogy hamarosan a magyar vállalkozók számára is elérhetővé válik az elektronikus fuvarlevél, az e-CMR. Hiszen a technikai megoldás már egy évtizede adott, s 2017 óta létezik a közös európai szabályozás is. Egyedül a kormányzati lépések hiányoztak. Ahhoz, hogy magyar vállalkozások megszabadulhassanak a papírra nyomtatott dokumentumoktól, az kellett, hogy Magyarország is csatlakozzon az e-CMR bevezetését elindító nemzetközi egyezményhez. Erre hamarosan sor kerülhet.
Több évnyi készülődés után most nyár elején végre valódi lépéseket látunk. Július elején megjelent egy kormányhatározat, ami felhatalmazza a közlekedési minisztert az egyezmény aláírására. A kormány honlapján pedig megjelent az egyezmény magyar nyelvű szövegének kihirdetéséről szóló rendelet tervezete (valójában ez az egyezmény hivatalos magyar fordítása). Hamarosan tehát hivatalosan is csatlakozunk, és Magyarországon is indulhat a digitális fuvarlevél használata.
Mi az e-CMR?
Az elektronikus fuvarlevél ugyanazt fogja tudni, mint a mai papíralapú változata, csak papír nélkül. Nem kell több példányban kitölteni az iratokat. Egy internetes alkalmazást fogunk használni, oda kerül fel minden adat, melyeket elektronikusan osztanak meg a felek. Így többen, azonnal hozzáférnek az adatokhoz. Nincs késedelem, nem kell várni a papírok leadására.
Elektronikusan történnek majd az aláírások is. Ehhez hitelesítésre van szükség, ennek módja az alkalmazott programtól függ. Ma is használunk már ilyen rendszereket, hiszen ugyanezen a megoldáson alapul minden program, ami az állami ügyfélkaput használja hitelesítéshez.
A használat során az áru feladója létrehozza majd a fuvarlevelet, beírja a feladó és a címzett adatait, az árura vonatkozó információkat. Ha a kitöltés kész, rákerül a digitális aláírás, ettől válik hivatalossá, véglegessé. A rendszer naplózza az aláíró személyét, az aláírás pontos idejét, helyszínét. Ugyanígy digitálisan kerül rá minden érintett fél aláírása.
A következő lépésként a fuvarlevelet elektronikus úton megosztják mindazokkal, akik érintettek a szállításban. Így például a címzett is folyamatos információkkal rendelkezik majd arról, hogy melyik fázisban tart éppen a szállítás. A feladó pedig abban a másodpercben értesül a kirakodásról, amikor a címzett aláírja a fuvarlevelet, elismeri az áru átvételét.
A digitális fuvarlevél tehát minden résztvevő számára csak előnyöket hordoz, s várhatóan nem igényel túl nagy beruházást sem, hogy használni tudjuk.
Ugrásra készen áll a magyar fejlesztésű program
A digitális fuvarlevél használatához az európai rendszerekhez csatlakozó szoftverre van szükség. Magyarországon ez már gyakorlatilag készen áll. A rendszert az e-CMR Europe Kft. fejleszti, mely a NiT Hungary, az MKFE, a Magyar Szállítmányozók Szövetsége és digitális szakmai oldalról az i-Cell Mobilsoft Zrt. közreműködése révén jött létre. A társaság gyakorlatilag a jogszabály hatályba lépése után azonnal jelentkezni tud a használatra kész programmal. Így remélhetőleg már az ősszel el lehet kezdeni az ismerkedést a digitális fuvarlevéllel.
Nagy Csaba