A sikeres fuvarozók szakmai lapja

Ügyfélszolgálat: +36/20-42-300-42
E-mail: info@ujmedia.eu

Románia és Bulgária: januártól nincs határellenőrzés

Románia és Bulgária 2025-től csatlakozik a schengeni övezethez. Ez azt jelenti, hogy mindkét ország és az EU többi állama között megszűnik a határellenőrzés, fennakadás nélkül léphetünk át a másik országba. 

Románia és Bulgária 2007 óta tagjai az Európai Uniónak, de az akadályok nélküli belső térséghez, a schengeni övezethez való csatlakozásukat mindeddig nem engedélyezték. Főleg Ausztria akadályozta ezt, elsősorban a térségből érkező illegális bevándorlók magas száma miatt. Ausztria végül novemberben oldotta fel a vétót, így mind a két ország január elsején csatlakozhat az övezethez. 

A schengeni övezet az Európai Unión belüli, szorosabb együttműködést megvalósító terület. Egy olyan európai térség, ahol a részt vevő országok eltörölték a belső határellenőrzéseket, lehetővé téve a személyek szabad mozgását. Az elnevezés onnan származik, hogy az övezetet létrehozó szerződést a luxemburgi Schengen városban írták alá 1985-ben. 

27 ország a tagja, de nem mind EU-s

A schengeni övezetnek jelenleg 27 ország a tagja, köztük a nem EU-tag Norvégia, Svájc és Izland is. Az uniós tagállamok közül ma már csak Írország és Ciprus maradt ki. Írország ragaszkodik a saját határellenőrzési politikájához, Ciprus esetében pedig a földrajzi elszigeteltség és görög-török szembenállás miatti megosztottság az oka annak, hogy az ország egyelőre nem tud csatlakozni ehhez az egyezményhez. 

Bulgária és Románia csatlakozásával Európa magjában gyakorlatilag teljessé válik a szabad átjárhatóság. Az övezetben utazók számára nincs szükség útlevél-ellenőrzésre a tagállamok közötti határok átlépésekor, a határon meg sem állítják az átlépő utazókat. 

A migráció miatt sok ország ideiglenesen visszaállította

Azt se hallgassuk el, hogy az elmúlt években több visszalépés is történt a schengeni vívmányok, a határellenőrzés nélküli Európa megvalósulása téren. A szerződés lehetőséget ad az államoknak arra, hogy valamilyen rendkívüli ok miatt időlegesen visszatérjenek a határellenőrzésekhez. Ehhez akár annyi is elég, hogy az ország egy jelentős nemzetközi sporteseményt rendezzen, ami a megszokottnál jóval nagyobb beutazási forgalmat jelent.  Ezzel egyre többen élnek is, s egyre hosszabb ideig tartják fenn az alkalminak szánt intézkedéseket. Már 2015-ben voltak ennek jelei, amikor a migrációs válság első hullámai miatt többek közt Németország, Ausztria, Dánia és Svédország vezettek be ellenőrzéseket a belső határokon. 2020-tól a Covid-helyzet kezelése miatt vezette be újra sok tagállam a határellenőrzést a vírus terjedésének lassítása érdekében. A szomszédos Ausztria és Szlovénia a 2020-as években is időről-időre újra visszaállította a határellenőrzéseket a szomszédos országokból beutazókkal szemben. De így járnak el mások is: jelenleg 15 ország tart fenn hosszabb-rövidebb időre tervezett ellenőrzést. Többségük csak a karácsonyi időszakra tervezi a határellenőrzés visszaállítását, de például Ausztria, Norvégia, Dánia, Svédország, Németország, Szlovénia már most jelezte, hogy 2025 novembere előtt nem is fogja feloldani az ideiglenesnek szánt intézkedéseket.

Nagy Csaba

A Fuvarlevél szerkesztősége azzal foglalkozik, hogy újságai, szakkönyvei és honlapja segítségével támogassa a szállítmányozó vállalkozások működését. Újságcikkeiben, szakmai írásaiban könnyen érthetővé teszi a magyar jogszabályi előírásokat, bemutatja az új technológiákat és megadja a választ az összes olyan kérdésre, amivel olvasói hozzá fordulnak.

Ügyfélszolgálatunk segítségével előfizetőink gyors és pontos szakmai választ kaphatnak felmerült kérdéseikre.

Hirdetés

Hirdetés megrendelése:
Telefon: 30/628-9945
E-mail: hirdetes@ujmedia.eu