A sikeres fuvarozók szakmai lapja

Ügyfélszolgálat: +36/20-42-300-42
E-mail: info@ujmedia.eu

Túlsúly a felrakó hibájából: továbbszámlázható-e a bírság?

Az áthárított túlsúlydíjat és a bírságot nem számlázhatjuk ki, hiszen ez nem egy általunk nyújtott szolgáltatás. De akkor milyen papír alapján fizesse ki a felrakó?

Többször foglalkoztunk már azzal a kérdéssel, hogy mikor kell a felrakónak fizetnie a túlsúlydíjat és a túlsúly miatti bírságot. Idén ez a kérdés a szokásosnál is hangsúlyosabb. A koronavírus megváltoztatta az eljárásokat, a sofőrök sokkal kevésbé látnak rá a rakodásra, mint régebben.

Olvasónk autójára például zsákos árut rakodtak. Mérlegelésre nem volt lehetőség, a zsákok becsült tömege volt ismert. Csakhogy a valóságban sokkal többet nyomtak, mint ami a papírokon szerepelt, s ez csak a TSM bírság megérkezésekor derült ki. Mit lehet tenni?

A túlsúlybírság átruházása a felrakóra nem egy könnyű eset. A jogszabály egyetlen esetben teszi egyértelművé, hogy a felelősség nem a fuvarozót terheli. Ez az ömlesztett áru szállítása. Ebben az esetben a felrakáskor mérlegjegyet kell kiállítani, vagy ha mérlegelésre nincs lehetőség, akkor egy azonos tartalmú nyilatkozatot kell írni. Ennek birtokában a felelősség már a megbízót terheli.

Csakhogy ha az áru bármilyen módon csomagolva kerül a raktérbe – például zsákokban –, akkor az már nem ömlesztett áru, nem vonatkozik rá a fenti szabály. Így a túlsúlydíjat, bírságot már nekünk kell állni. Más kérdés, hogy utólag követelhetjük a kárunk megtérítését a felrakótól. A KÁSZ, a közúti szállítási szerződésekről szóló rendelet ugyanis azt mondja, hogy a felrakó felelős az általa megadott adatok pontosságáért. Továbbá pontosan leírja: ha a feladó a járműbe annak a teherbírását meghaladó tömegű árut rak be, vagy nem megfelelő súlyeloszlással rakodik és ezt a tényt az ellenőrzést végző hatóság állapítja meg, akkor a feladó köteles a felmerülő igazolt többletkiadásokat megfizetni (120/2016 kormányrendelet 21.§ 3. bekezdése). Tehát ha a zsák súlyosabb volt, mint azt a megbízó állította, akkor az az ő felelőssége. Ilyen esetben ki kell fizetnünk a bírságot, majd felszólítani a megbízót, hogy térítse meg nekünk ezt az összeget.  

Tilos a bírságot számlázni

Sokszor felmerülő kérdés, hogy a bírság átvállalásakor milyen papír alapján fizesse ki a felrakó ezt az összeget? Számlát adunk, vagy más módon kell egymással elszámolnunk?

A bírságot vagy túlsúlydíjat akkor se szerepeltessük a számlán, ha a megbízó vállalja ennek a tételnek a megfizetését! Számlát ugyanis akkor állítunk ki valamiről, ha terméket adunk el vagy szolgáltatást végzünk.

A bírság átruházása nem szolgáltatás. Nem végzünk az illető vállalkozásnak semmilyen szolgáltatást, és nem is adunk el neki semmilyen terméket. A számla kiállítása tehát nem lenne szabályos, hiszen nincs mögötte gazdasági esemény.

Számla helyett ilyen esetben csak egy számviteli bizonylatot állítsunk ki. Számviteli bizonylat lehet például egy megállapodás, amiben partnerünk vállalja a bírság megfizetését.

Hasonló megoldást kell választani akkor is, ha például az egyik alkalmazottunkkal fizettetjük ki az ő hibájából kiszabott közlekedési vagy parkolási bírságot. Ebben az esetben sem nyújtunk neki szolgáltatást, nincs alapja a számla kiállításának. A megoldás itt is egy számviteli bizonylat elkészítése. 

Nagy Csaba

 

A Fuvarlevél szerkesztősége azzal foglalkozik, hogy újságai, szakkönyvei és honlapja segítségével támogassa a szállítmányozó vállalkozások működését. Újságcikkeiben, szakmai írásaiban könnyen érthetővé teszi a magyar jogszabályi előírásokat, bemutatja az új technológiákat és megadja a választ az összes olyan kérdésre, amivel olvasói hozzá fordulnak.

Ügyfélszolgálatunk segítségével előfizetőink gyors és pontos szakmai választ kaphatnak felmerült kérdéseikre.

Hirdetés

Hirdetés megrendelése:
Telefon: 30/628-9945
E-mail: hirdetes@ujmedia.eu